2024

Januar    
Torsdag den 4. Kl. 10.00: Åben bibelkreds Esajas Kap. 2
    Evangelisk Alliance Bedeuge – Emne for bedeugen 2024:
Hele kirken bringer hele evangeliet til hele verden
Mandag den 8. Kl. 19.00: Evangelisk Alliances bedeuge i Skovlunde frikirke
Tirsdag den 9. Kl. 19.00: Evangelisk Alliances bedeuge i Bethania
Onsdag den 10. Kl. 19.00: Evangelisk Alliances bedeuge i Birkholm Sognehus
Torsdag den 11. Kl. 19.00: Evangelisk Alliances bedeuge i Præstbro kirke
Fredag den 12. Kl. 14.00: Evangelisk Alliances bedeuge i Herlev kirkes sognehus
Tirsdag den 16. Kl. 19.00: ”Jeg har en tjeneste rig for Gud” Pastor Frederik Berggren Smidt
Fredag den 19. Kl. 14.00: Fredagsmøde. “Synliggør Guds kærlighed til Nordafrika og Mellemøsten” v Volontør Julie Bech, SAT-7
Tirsdag den 23. Kl. 19.00: “Komme dit rige.” Storbysekretær Henrik B Jensen, Skovlunde
Tirsdag den 30. Kl. 19.00: ”Bethaniaaften.” ”Bønnens plads i hjemmet.” v Fritidskonsulent i familiearbejde Ulrik Buch, Hillerød. Buffet kl. 18.00
     
Februar    
Torsdag den 1. Kl. 10.00: Åben bibelkreds Esajas Kap. 6
Tirsdag den 6. Kl. 19.00: Bibelundervisning: ”Jeg er livets brød” / Joh 6, 22-59 Sognepræst Jonatan Hauge Noldegaard, Solvang Kirke.
Torsdag den 8. Kl. 10.00: Bedemøde.
Tirsdag den 13. Kl. 19.00: ”Kong gulerod i knibe.” v fritidsforkynder Kai Lund, Herlev
Fredag den 16. Kl. 14.00: Fredagsmøde. ”Dansk europamission.” v Palle Flyger.
Tirsdag den 20. Kl. 19.00: “Jakobs kamp” 1, mos. 32,25ff v Missionær Roland Wilmann Jensen, Græsted
Tirsdag den 27. Kl. 19.00: ”Bethaniaaften.” En aften ved lokale kræfter om og med bøn.
Buffet kl. 18.00
     
Marts    
Tirsdag den 5. Kl. 19.00: Bibelundervisning: Jeg er den gode hyrde / Joh 10, 1-31 v Sognepræst Michael Skov Andersen, Lindehøj.
Torsdag den 7. Kl. 10.00: Åben Bibelkreds: Esajas Kap. 9
Fredag den 8. Bethania Lejrdage
Lørdag den 9. Bethania Lejrdage
Tirsdag den 12. Kl. 19.00: Generalforsamling
Torsdag den 14. Kl. 10.00: Bedemøde.
Fredag den 15. Kl. 14.00: Fredagsmøde.  v Fritidskonsulent i familiearbejde Ulrik Buch, Hillerød
Tirsdag den 19. Kl. 19.00: ”Op til Påske.” i Herlev kirke v sognepræst Jens Kaltoft, Herlev
Tirsdag den 26. Intet møde
     
April    
Tirsdag den 2. Kl. 19.00: Bibelundervisning: Jeg er opstandelsen og livet / Joh 11, 1-44 v Sognepræst Anders Graversen, Kingo kirke
Torsdag den 4. Kl. 10.00: Åben Bibelkreds: Esajas Kap. 11
Tirsdag den 9. Kl. 19.00: ”Bøn som mission.” v Missionskonsulent Maria Legarth, Hillerød.
Torsdag den 11. Kl. 10.00: Bedemøde.
Tirsdag den 16. Kl. 19.00: ”Korsets gåde”. v Konsulent for kreativ forkyndelse Helle Noer, Børkop.
Fredag den 19. Kl. 14.00: Fredagsmøde. ”Femogtyve tønder land nordvest for paradis” v rejsepræst Børge Haahr Andersen, Vanløse
Tirsdag den 23. Kl. 19.00: ”Sang aften.” v/ organist Lars Bak, Herlev
Tirsdag den 30. Kl. 19.00: ”Bethaniaaften.” ”Fadervor.” v Sognepræst Morten Munch, Værløse. Buffet kl. 18.00
     
Maj    
Torsdag den 2. Kl. 10.00: Åben bibelkreds: Esajas Kap. 12 
Tirsdag den 7. Kl. 19.00: Bibelundervisning: ”Jeg er vejen og sandheden og livet / Joh 14, 1-14.” v pastor/Rektor Henrik Nymann Eriksen, DBI.
Torsdag den 9. Kl. 10.00: Bedemøde.
Tirsdag den 14. Kl. 19.00: ”Talsmanden.” v. Pastor Per Munch, Rødovre.
Tirsdag den 21. Kl. 19.00: “Bøn” + fortælling om Promissio. v Adjunkt Christian Schøler Holmgaard, Hvidovre.
Lørdag den 25. Udflugt til ?? (Nærmere program senere)
Tirsdag den 28. Kl. 19.00: ”Bethaniaaften.” ”Lovsangsaften om bøn.” Teamleder Britta Kaltoft, Herlev. Buffet kl. 18.00.
     
Juni    
Tirsdag den 4. Kl. 19.00: Bibelundervisning. ”Jesu sidste bøn / Joh 17, 1-26.” v. Pastor Jens Henrik Jakobsen, Frederiksberg.
Tirsdag den 11. Kl. 19.00: Møde v Fritidsforkynder Erik Friberg, Amager
Tirsdag den 18. Kl. 19.00: Møde v Fritidsforkynder Harry Dalgaard, Dianalund.
Søndag den 23. Sankt Hans hos Jens og Britta Kaltoft, Herlev Bygade 31. Taler Friluftsmissionær Torben Østermark, Hvidovre.

 

 

Møde v/ sognepræst Michael Skov Andersen, Lindehøj. “Gudsfrygt – hvad betyder det?”.
Buffet kl. 18.00.

Møde v/ sognepræst Michael Skov Andersen, Lindehøj. “Gudsfrygt – hvad betyder det?”.
Buffet kl. 18.00.